Przygotowanie samochodu na zimę. Kiedy zmienić na opony zimowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu dużą popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście coraz więcej ludzi, zdaje sobie sprawę z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Dlaczego opony zimowe są najlepszym rozwiązaniem?

Opony zimowe - E-mirip.plOgumienie wielosezonowe nie jest dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Ciężko byłoby wymyślić opony, które zdałyby egzamin zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie głównie składem mieszanki gumowej, z której wykonany jest bieżnik. Opony letnie całkowicie nie sprawdzą się obniżonej temperaturze. Już przy około 7 stopniach zaczynają twardnieć, a im niższa temperatura, tym guma będzie twardsza. Właściwości gumy zmieniają się, w wyniku czego opony tracą przyczepność. W oponach zimowych zastosowano zupełnie inną technikę produkcji. Wyjątkowa budowa zapewnia lepszą przyczepność, przez co opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając lepsze bezpieczeństwo. Ta oryginalna budowa opony dotyczy do specjalnej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje sprężystość nawet w niskich temperaturach. Ponadto w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby lepiej utrzymać samochód na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Wykorzystanie opon zimowych powoduje, że droga hamowania na śliskiej drodze znacznie się skróci.

Przyczepność kół od pierwszych opadów

Z przełożeniem opon letnich na zimowe nie należy czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie zdają egzaminu już gdy temperatura spada do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach zupełnie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno poprzestawać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność pomiędzy oponami letnimi i zimowymi będzie tak duża, że taka mieszanka nie ma możliwości bezpiecznie utrzymać się na drodze.