Przeglądy instalacji kominiarskich. Minimalizacja szkodliwych czynników dla zdrowia

Widok kominiarza sprawia, że sporo osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z wierzeniem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając rozważania na temat przesądów, należy pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Przeglądy instalacji kominiarskich - E-mirip.plZawód kominiarz. Co dokładnie należy do obowiązków?

Do fundamentalnych zadań kominiarza należy sprawdzenie układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także przywracanie drożności. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić specyficzną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na szczycie hierarchii stoi mistrz, kolejno czeladnik, a na samym końcu jest uczeń – pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie proste, należy bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu wariantach trzeba kolejno zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Wizyta kominiarza i przegląd

Odwiedziny kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza ustawowym obowiązkiem wykonywania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa lokatorów budynku. Prawidłowo działający układ kominowy gwarantuje poprawną wymianę powietrza. Związki szkodliwe dla zdrowia ludzi są eliminowane. Jeżeli układ kominowy nie będzie sprawny, wówczas nie ma możliwości poprawnego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego należy dobrze i regularnie realizować kontrole, a także zlecać je prawdziwym zawodowcom.

Zgodnie z ustawą, kontrola układu kominowego musi być wykonywana co najmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że kontrola przewodów kominowych to jedno, natomiast również istotną kwestią jest ich odpowiednia konserwacja.