Prawidłowa temperatura otoczenia w pokoju. Co się dzieje jak jest zbyt ciepło?

Sen to doskonały sposób na regenerację organizmu. Jednak aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować należy zadbać o właściwe warunki.

Zdrowy sen pozwala na regenerację organizmu

Prawidłowa temperatura otoczenia w pokoju - E-mirip.plZdrowy sen jest to stan, w którym organizm może prawidłowo się zregenerować. Aby było to możliwe, trzeba respektować pewne normy. Wśród najistotniejszych wskazuje się prawidłową temperaturą otoczenia w pokoju, w którym śpimy. Organizm odpoczywa najefektywniej gdy temperatura jest niższa. I nie chodzi tu tylko o komfort osoby. Zimniejsze otoczenie jest sprzyjające dla zdrowia.

Za dużo ciepła jest niczym dobrym

Gdy za oknem nastaje pora jesienna czy zimowa sporo ludzi decyduje się wyciągnięciu cieplejszej kołdry lub koca, a często również polarowej piżamy. Takie okoliczności nie pomagają naszemu organizmowi. Powodują, że podczas dnia możemy czuć się apatyczni. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 21 stopni wtedy organizm nie może odpowiednio zregenerować sił. Duża temperatura w otoczeniu blokuje produkowanie melatoniny, a także kortyzolu, co może powodować obniżenie łaknienia. Spanie w złych warunkach wywołuje także problemy o cechach zaburzeń depresyjnych.

Pożądane warunki do spania

Poprawna temperatura do snu powinna oscylować w zakresie od 15 do 19 stopni. Dlaczego? W niższej temperaturze ciało człowieka lepiej regeneruje się. Nie zostają uruchamiane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli okryjemy się za dużą warstwą pierzyn możliwość ruchów zostaje mocno ograniczona. Wtedy organizm nie regeneruje się poprawnie. Niższa temperatura pozwala rano obudzić się.