Coraz później decydujemy się na pierwsze dziecko – plusy i minusy późnego rodzicielstwa

Późne macierzyństwo w naszych czasach to nie nowość. Wzrasta ilość par, która decyduje się na dziecko później niż nasze matki lub babcie. Skąd takie podejście?

Późne macierzyństwo jest uzasadnione?

Późne macierzyństwo - E-mirip.plMówiąc o późnym macierzyństwie trzeba mieć na uwadze rodziców, którzy podejmują decyzję o pierwszym dziecku zdecydowanie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Współcześnie przyjmuje się, że termin późnego macierzyństwa odnosi się do matek, które ukończyły przynajmniej 35 lat. Sporo osób zastanawia się czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Wszystko zależy od tego, jakie czynniki bierzemy pod uwagę. O późnym rodzicielstwie mówi się także jako o dojrzałym. Pary podejmując decyzję o dziecku są świadomymi rodzicami i wiedzą, czego chcą, a ich decyzja jest w pełni przemyślana. Dlaczego ludzie coraz później godzą się na pierwszego potomka? Badania wskazują, że zmiana granicy wieku jest wynikiem chęci zapewnienia stabilnej pozycji finansowej. Ludzie przed podjęciem decyzji o dziecku, chcą ustabilizować przyszłość swoją oraz swoich dzieci.

Późne macierzyństwo. Lepiej czy gorzej?

Sporo osób wymienia dużo zalet późnego macierzyństwa. Wśród atutów bardzo często wskazywane są dojrzałość emocjonalna, równowaga finansowa oraz ochronę materialną. Wszystkie te elementy są istotne, ponieważ pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Starsi rodzice w większości angażują się w proces wychowania.

Dojrzałe rodzicielstwo to jednak nie tylko atuty, ponieważ w konsekwencji mogą wystąpić liczne problemy. Ogromne znaczenie mają tu aspekty związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im kobieta jest starsza, tym wyższe ryzyko powikłań. Starając się o dziecko późno, trzeba mieć świadomość, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko problemów. Nawet donoszenie ciąży może to być nie lada problem. Zwiększa się także niebezpieczeństwo innych komplikacji, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, martwe urodzenia, przedwczesny poród. U kobiet po 40 roku życia znacznie wzrasta prawdopodobieństwo poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.