Ogród w trakcie zimy. Co zrobić, aby go zabezpieczyć?

Ogród dla wielu osób jest miejscem wymarzonym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już wyłącznie miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do wykonania ogrodu przywiązujemy bardzo dużą wagę, wybierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że ogród jest miejscem wyjątkowym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Niektóre rośliny w ogrodzie dobrze znoszą zimę

Ogród w trakcie zimy - E-mirip.plWiele roślin, które rosną w naszych ogrodach w trakcie zimy dobrze znoszą takie warunki. Wyjątkowej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przeżyć nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, które zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przetrwaniem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić pełnego układu korzeni, przez co są bardziej narażone na gruntowe przymrozki. Podstawową zasadą jest dostarczenie roślinom przed zimą dużej ilości wody, którą będą mogły zgromadzić na ciężki zimowy czas. Działanie to szczególnie istotne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać także zimą, ponieważ mocno świecące zimowe słońce może wywołać jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią wiele roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy wykonać dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nie należy przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza sprawi, że przykryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wtedy szans na przeżycie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin są doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Zabezpieczenie konarów przed pęknięciami

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, należy pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz działają bardzo niekorzystnie na kondycję drzewa. Pęknięcia są idealną pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego pamiętać o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.