Nauka języków z dzieckiem. Kiedy nauka ma sens?

Wielu rodziców rozmyśla mogą zacząć naukę języków z dzieckiem? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków z dzieckiem jako zabawa

Nauka języków z dzieckiem - E-mirip.plNie od dziś wiadomo, że podstawową działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Dzieci są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. Nie bez powodu w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a przedszkolaki uczą się jakby przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza oraz umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda sprawa nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, który musi osiągnąć maluch, aby zacząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie oczekiwany skutek zależy przede wszystkim od tego czy metody nauczania będą dostosowane do predyspozycji dziecka. Im mniejsze dzieci, to i sposoby pracy z nimi będą inne.

Nauka języka z dzieckiem, a dzieci dwujęzyczne

Specyficzny wydźwięk pytania kiedy można rozpocząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od początku wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko głównie w domach, gdzie stykają się różne narodowości. Wtedy rodzice posługują się dwoma językami. W takim układzie maluch od samego początku osłuchuje się z kilkoma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie warunki udowadniają, że nie ma minimalnego wieku, od którego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym zagadnieniem jest to jak nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dostosowana do wieku, wtedy maluch sprawnie nauczy się nawet języka obcego.