Kryzys w związku? Czy pozostała już tylko pomoc psychologa?

Związek dwojga osób nigdy nie jest prosty. Dwie osoby, o różnych temperamentach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się porozumieć. A nie jest to proste. Co zrobić, żeby znaleźć porozumienie?

Czy rozmowa wystarczyła?

Kryzys w związku - E-mirip.plLiczni specjaliści wskazują, że podstawą wszelkiego dogadania jest komunikacja z partnerem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać chęć wypracowania kompromisu. Często zdarza się tak, że emocjonalne zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Partnerzy nie zawsze umieją bez pomocy innych osób dojść do porozumienia. Nieugiętość powodują zaostrzenie sporu. Praktyka pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w związku wówczas szanse na dogadanie bardzo zmniejszają się. Wiele prób porozumienia kończy się kłótnią. Taka sytuacja gmatwać możliwość porozumienia. Wówczas życie razem staje się niemożliwe. Gdy każda rozmowa kończy się kłótnią, partnerzy przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy są nadal nierozwiązane. Wzajemne oskarżenia wywołują frustrację, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub też fizycznej.

Wizyta u psychologa

Komplikująca się sytuacja skłania część dorosłych do tego żeby szukać ratunku u specjalisty. Psycholog to miejsce, gdzie pracują osoby specjalizujące się w pomocy w trudnych sytuacjach. Psycholog ma odpowiednią wiedzę oraz wykształcenie, dzięki którym może pomóc dojść do porozumienia. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im szybciej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym prościej będzie rozwikłać problemy zanim się one nawarstwią. Coraz więcej par ma problem z umiejętnością rozmowy, głównie jeśli rozmowy dotyczą emocji, a to powoduje, że komunikacja jest utrudniona. To właśnie w takich sytuacjach wskazywana jest terapia małżeńska, podczas której dorośli nabywają umiejętności aby wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do wielkości góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.