Jesienna depresja? To nie tylko gorsze samopoczucie

Depresja to pojęcie stosowane w psychiatrii do zdefiniowania stanów psychicznych o charakterystycznych symptomach. W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o depresji sezonowej.

Czym nazywa się jesienną depresję?

Jesienna depresja - E-mirip.plJest zaburzeniem depresyjnym, które występuje najczęściej w okresie jesiennym. Gdy nadchodzi jesień, zmienia się świat. Bardzo często osoby czują się źle. Są osłabieni. Takie złe samopoczucie wynika ze zmianami w pogodzie. Dni stają się coraz krótsze, często pochmurne, otacza nas coraz mniej światła. Niedobór Słońca negatywnie wpływa na człowieka. Jesienne i zimowe miesiące wywołują zmiany w przyrodzie oraz w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w czasie letnim i wiosennym hamują, przez co organizm człowieka ogranicza aktywność, żeby obniżyć energię potrzebną do poprawnego działania. Zmiany te wynikają za małą ilością światła słonecznego, które oddziałuje pozytywnie na nasz mózg. Bardzo niekorzystne oddziaływanie obserwuje się w odniesieniu do samopoczucia.

Jak objawia się jesienna depresja

Depresja sezonowa dokucza zazwyczaj w pewnych porach roku. Pacjenci uskarżają się na pogorszenie samopoczucia i odczucie ogólnego rozbicia. Równie często pojawiają się objawy określane jako brak energii co powoduje obniżenie aktywności, niechęć do wstania z łóżka. Obserwowane są także kłopoty z apetytem oraz dużo innych symptomów. Osoby skarżą się na towarzyszące uczucie lęku. Często zauważa także obniżoną aktywność oraz brak sił witalnych.

Jak walczyć z depresją jesienną?

Jesiennej depresji nie należy pomijać. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie terapii światłem, którego niedobór jest przyczyną zaburzeń. Nie można jednak ograniczać się tylko do wskazanej formy leczenia. Wsparcia szukać można u fachowców. Gdzie mogą szukać ratunku osoby, które zauważają u siebie oznaki depresji sezonowej? Odpowiedź jest łatwa. Z pomocą przyjdzie psycholog. Bardzo ważne jest podjęcie szczegółowej oceny stanu pacjenta. U wielu pacjentów obligatoryjne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego, czasami także farmakologicznego.