Jakie są objawy Boreliozy?

Borelioza to wieloukładowa choroba zaraźliwa, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Walka z nią nie należy do najłatwiejszych, dlatego niezbędna jest profilaktyka, a także w porę podjęta diagnoza, by móc jak najszybciej rozpocząć terapię.

Specyficzne symptomy

Borelioza - E-mirip.plWykrycie boreliozy jest osiągalne dzięki badaniom, jednak dolegliwość daje też pewne specyficzne objawy, które zarażony może sam zidentyfikować. Wczesne symptomy obejmują pojawienie się charakterystycznego rumienia, który wydaje się wędrować i etapowo rozsiewać. Może on pojawić się nawet po mniej więcej miesiącu od ugryzienia, dlatego trzeba uważnie obserwować miejsce ukąszenia przez kleszcza. Ukazują się też objawy podobne do grypy, takie jak wysoka temperatura ciała, ból, zawroty głowy i wycieńczenie. Po przeminięciu pierwszych objawów, u części chorych borelioza rozszerza swój krąg, uderzając na inne narządy. Może generować zapalenie stawów, neuroboreliozę lub zapalenie mięśnia sercowego. Często pojawia się też paraliż nerwów twarzy.

Wykrycie choroby

Diagnoza choroby przez lekarza potrzebuje badań serologicznych, prócz typowego rumienia wędrującego.
Badania na boreliozę najczęściej zleca lekarz chorób zakaźnych, ale może je polecić także dermatolog, neurolog lub okulista, zależnie od występujących symptomów.

Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciwko boreliozie, ale nierzadko we wczesnej fazie choroby nie jest to oczywisty dowód boreliozy, ponieważ występują one również we krwi osób zdrowych. Co więcej testy serologiczne mają sens dopiero po mniej więcej 3 do 4 tygodni po ugryzieniu przez kleszcza. Diagnostyka serologiczna składa się na dwa etapy: początkowy oznacza test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy badanie jakościowe ELFA. Jeśli wynik jest dodatni, bezwarunkowe jest przeprowadzenie testu potwierdzającego – western blot. W początkowym stadium boreliozy stosowana jest też metoda PCR, umożliwiająca na wykrycie kodu DNA bakterii, jednakże metoda ta spełnia rolę jedynie przy szczególnych objawach.

Oprócz standardowo wykonywanych badań, niezwykle efektywny w wykrywaniu boreliozy jest skaner F-Scan 4. Urządzenie to jest niezwykle precyzyjne i pozwala na przeprowadzenie rezonansu. Użytkuje się je w wykrywaniu i terapii cyst, zakażeń grzybami, jak również w chorobie odkleszczowej.

Leczenie boreliozy

Standard w leczeniu boreliozy polega na podawaniu antybiotyków, które mają pokonać zakażenie bakterią. Najczęściej podaje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez około miesiąc lub dłużej. U pacjentów wrażliwych na te antybiotyki, stosuje się cefuroksym. W trakcie podawania antybiotyków można też stosować środki, które zwalczają objawy.

Aktualnie boreliozę można również leczyć plazmoterapią, wykorzystywaną w metodzie dr Rife’a. Technika ta jest rozpowszechniona przede wszystkim w USA, ale jest już możliwość leczenia w Polsce. Metoda ta może być wspomagająca, jednak może być też jako wyłączna walka z boreliozą. W metodzie Rife’a ma użycie generator plazmowy RPZ 14, który dociera do wszelkich tkanek ciała, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te, które są ukryte w głębi systemu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 nadaje w jednym czasie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, która działa na różne struktury komórkowe, np. te będące własnością bakterii wywołującej chorobę odkleszczową. Fala plazmatyczna reaguje z bakterią, doprowadzając ją do zniszczenia. W ten sposób generator plazmowy niszczy mikroorganizmy. Terapia przy jego użyciu jest wyjątkowo efektywna, również w przypadku infekcji odkleszczowych odpornych na standardowe leczenie.

Terapia generatorem RPZ 14 jest najskuteczniejsza przy co najmniej dziesięciu zabiegach. W trakcie terapii ważne jest picie dostatecznej ilości wody, trzeba również dbać o dużą ilość snu.

Miejsc, gdzie leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest dziś cała masa. Można znaleźć taki gabinet niedaleko siebie za pomocą Google. Poniżej przedstawiono stronę internetową przykładowego gabinetu: https://apiterapie.pl.

Zwyciężyć z chorobą

Niewątpliwie borelioza to uciążliwa choroba i pojedynek z nią nie jest łatwy. Ważna jest profilaktyka choroby. Gdy jednak doszło do infekcji, przy aktualnie wykorzystywanych sposobach można w porę wykryć i niezwłocznie zacząć zwalczanie boreliozy.